Sürmanşet

“Kurtulmamız gerekiyor”

Başkan Alim Işık, 2012’de Japon Yen’i cinsinden alınan JICA kredisinin Kütahya Belediyesi’nin geleceğini ipotek altına aldığını bildirdi.  Alim Işık, “Bu borcu en düşük düzeye çekip, mümkünse kapatacak bir yolu bulup bundan kurtulmamız gerekiyor.  Biz o kadar borç ödüyoruz, 1 ay sonra alıyorum rakamları, borcun arttığı gözüküyor” dedi.

Kütahya Belediyesi 4. Dönem 4. Olağan Belediye Meclis toplantısı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında Kütahya Belediyesi’nin döviz cinsinden borçları dikkat çekti.  Kütahya Belediyesi’nin 320 milyon 395 Bin TL civarında borcu bulunuyor.  Bu borcun 187,5 milyon TL’lik kısmını kredi borçları oluşturuyor. 3 yılda dövize endeksli kredilerde oluşan kur farkı 77 milyon TL’yi geçti.  Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA)’ndan Japon Yen’i üzerinden alınan kredilerin borçlarının kur farkı dolayısıyla her ay giderek arttığını açıkladı. Düzenli ödenmesine rağmen borçların giderek arttığını anlatan Alim Işık, “31 Mart 2019 tarihi sonrası göreve başladığım tarih olan 8 Nisan 2019’da yapılan güncelleme sonrasında JICA kredisinin o günkü TL değeri 48 milyon 631 bin 782 TL olarak güncellenmişti. O güne kadar geride kalan 7 yıl boyunca güncelleme yapılmamış ama komisyonumuz borç ve mal stokunun doğru belirlenmesi amacıyla bu güncellemeyi yaptığında 48,6 milyon TL olan JICA kredisini 3 yıldır ödememize rağmen halen kalan miktarın 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle 88 milyon TL’dir.  Son 3 aydaki kur dalgalanmalarını da kattığımızda 100 milyon TL’Yİ geçtiği ve kur farkından dolayı borcun giderek arttığından dolayı ciddi bir borç stoku oluşturduğu dikkat çekmektedir.  2012 yılında 7 yıl ödemesiz 18 yılda geri ödemeli olarak alınan JICA kredisinin bu belediyenin geleceğini nasıl ipotek altına aldığının en belirgin göstergesi budur.  İnşallah en yakın zamanda bu borcu en düşük düzeye çekip, mümkünse kapatacak bir yolu bulup bundan kurtulmamız gerekiyor.  Biz o kadar borç ödüyoruz 1 ay sonra alıyorum rakamları, borcun azalması lazım arttığı gözüküyor. Çünkü JICA kredisi ve diğer dövize endeksli kredilerde kur farkı ve artıştan dolayı ödediğimizden fazla yük geliyor. O nedenle dövize endeksli borçları en yakın zamanda doğru bir yöntemle bitirmek zorundayız. Jıca kredisi ile hizmetler yapılmıştır, boşa gitmiş diyemem ama o günün parası 18 milyon TL, yapılan ödemelerden sonra kalan 88 milyon TL. Bugün güncellersek 100 milyon TL civarı gözükecek bu rakam.  Bu borcu kapatmanın yoluna bakacağız” diye konuştu.

“SPEKÜLASYONLARA İHTİYACIMIZ YOK”

2021 yılı faaliyet raporunun müzakeresinin yapıldığı toplantıda taşınmaz satışı ile ilgili Alim Işık, “3 yılda 1 milyon metrekarenin üzerinde arazinin Kütahya Belediyesi’ne geçmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.  Bunun 166 bin metrekaresini sattığımızda kamuoyunda gündem yaratmak isteyenler çıkıyor. Yani kazandırdığımızın yüzde 15’ini müsaade edin de satalım. Bu sattığımızda cebimize koymuyoruz. Belediyenin borçları ve ihtiyaçları için kullanıyoruz. Gereksiz spekülasyonlara ihtiyacımızın olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

3 YILDA 97 MEMUR ALINDI

Belediye personel durumu hakkında bilgilendiren Işık, “Toplamda 348 olan memur personelimiz biz göreve geldiğimizde 301’di. 50’ye yakın emekli ya da yer değiştirme ile ayrılan oldu. 3 yıl içinde 97 personel nakil yöntemiyle, 8’i doğrudan KPSS ile itfaiye eri alımı dışında diğerleri başka kurumlarda memur olup ta Kütahya’ya gelmek isteyenleri ve belediye tecrübesi olanları öncelikle değerlendirdik. 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle Kütahya Belediyesinde 348 memur, 36 sözleşmeli personel, 19 kadrolu işçi, 1258 şirket personeli olmak üzere toplam 1661 personel çalışıyor. Şuanda alımı işçi alımı devam ediyor. 340 civarında temizlik, çöp ve asfalt, kanalizasyon işçisi gibi alanlarda işçi alımına çıktık” açıklamalarında bulundu.

AHMET DİNÇ

 

 

 

 

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu