Manşet

“Kütahya bunu bilmeli”

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, 56 milyon TL ihale bedeli olan belediye binasının faiziyle birlikte toplam maliyetinin 102 milyon TL; 282 milyon ihale bedeliyle ihaleye çıkan 1453 Konutları’nın faiziyle birlikte toplam maliyetinin 450 milyon TL olduğunu açıkladı. Alim Işık,“1453 Konutları ve belediye hizmet binasının bedelini biz ödedik. Dolayısıyla biz yaptık” dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, belediye borçlarının son durumu hakkında bilgi verdi.  Hem borç ödenip hem yatırım yapıldığını anlatan Alim Işık, “Göreve geldiğimizde Kütahya’da doğan yeni bebeğimiz yaklaşık bin TL gelirle ve 2 bin 700 TL borçla karşılaşıyordu. 280 milyon 2018 yılı sonu itibariyle gerçekleşmiş Kütahya Belediyesi gelirleri vardı. Nüfusumuz 250 Bin civarı nüfusumuz vardı. 100 lira gelir + 650 milyon borç dediğinizde 2 bin 700 borçla doğan bir bebek Kütahyamızda o gün dünyaya geldiğinde; bugün 2,5 yaşını geçti… 3’üncü yılda doğan yeni bebeğimiz şükürler olsun ki geride bıraktığımız süre içerisinde tabloyu terse dönmüş şekilde karşıladı. 2022 yılı gelir bütçesi 761 milyon TL, harcama bütçesi 860 milyon TL. 250 milyon TL borç dersek 3 bin TL gelirle doğuyor, bin TL borçla karşılaşıyor. Aradaki 2 bin TL’yi yatırıma dönüştürme zamanı geldi. Bu arada gerek pandemi süreci gerek ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları da düşündüğünüzde boş duramazdık. Durmadık ta!”açıklamalarında bulundu.

“ESKİDEN NİYE BU KADAR HIZLI RUHSAT VERİLEMİYORDU?”

Altyapıyı yenilediği için ruhsat alanların çoğaldığını ifade eden Alim Işık, “Biz üretmek ve ürettirmek zorundayız. Kütahya Belediyesi olarak ben üretim yapacağım diyen kim varsa bugüne kadar tüm imkânları zorladık önünü açtık. İşyeri, büfe açacak 2-3 günde ruhsatını verdik. Şuana kadar 3 bine yakın ek işyerini bu şehre kazandırdık. Bunların en küçüğü 2, en yükseği 150 işçi çalıştırıyor. Ortalama 10 derseniz 30 bin vatandaşımıza ek imkan sağladık. Ruhsat vermek belediyenin görevi, eskidende göreviydi. Eskiden niye bu kadar hızlı ruhsat verilemiyordu, niye ek işyeri talebi artmıyordu? Çünkü altyapı yenilendi” diye konuştu.

“KREDİNİN FAİZİ ANAPARAYA YAKLAŞTI”

Belediyenin büyük borç kalemleri hakkında Alim Işık, “Bu şehrin altyapısının yüzde 80’ini değiştirdik. 400 miyon TL’ye yakın yatırım yaptık. 400 milyon TL’de borç ödedik.  650 milyon TL’nin 400 milyon TL’si geride kaldı. 250 milyon TL’ye düştü. Bir o kadar da yatırım yaptık. 1453 konutları ve belediye hizmet binasının bedelini biz ödedik. Dolayısıyla biz yaptık. Ödenen miktar belli. Haziran ve Eylül ayında borçları bitecek. 2 yıl ödemesiz, 3 yılda geri ödemeli 5 yıl vadeli kredi alınarak yapılmıştı bunlar. Biz geldiğimizde 192’deydi teslimatı. Tamamını hızlı bir şekilde bitirdik. Göreve başladıktan 1-2 ay sonra geri ödemesine başladık. 3 yıldır bunları ödüyoruz. Kredinin maliyetinin ne olduğunu sizlere net rakamlarla anlatayım. Belediye binası 56 milyon ihale bedeli ile çıktı, faiziyle birlikte toplam maliyeti 102 milyon TL. 1453 konutları 282 milyon ihale bedeliyle yapılan bir proje, bize toplam maliyeti 450 milyon TL. Çünkü 5 yıl vadeli aldığınız kredinin faizinin toplamı anaparasına yaklaşmış oldu. Onun için Kütahyamız bunları bilmeli” dedi.

“BİZ KATLANILAMAYACAK FAİZLERİ ÖDEDİK”

Belediyeyi ağır faiz yükünden kurtardığını bildiren Işık, “Elbette öz sermaye ile küçük de olsa bir işe başlamanın ne kadar önemli olduğu aşikâr. Kredi kullanılabilir, borçlanılabilir ama uygun olduğu zamanda. Şu ortamda borçlanmanın bir anlamı yok. 1 yılı geçen vadelerde katlanılamayacak faizler var. İşte biz katlanılamayacak faizleri ödedik. 2022 yılında bunların tamamını bitirmiş olacağız. 861 milyon TL’lik harcama bütçemizin yaklaşık 500 milyon TL’si yatırım. 2022 ve 2023 yıllarında da bu yatırımları şehrimize kazandırıp bizde görevimizi mutlulukla bitirdiğimizi görürüz.  Bu işler veballi işler” ifadelerini kulandı.  AHMET DİNÇ

Diğer Haberler

Başa dön tuşu